AMERIKAI  STAFFORDSHIRE TERRIER
*** EZEN AZ OLDALON INNEN ONNAN SSZESZEDETT,KPEK,IROMNYOK VANNAK SZOVAL BOCSNAT AZ EGYEZSEKRT,HA OLYAT TALLSZ AMIT TE IRTL VAGY A TE KPED ,S NEM RLSZ HOGY EZEN AZ OLDALON VAN SZOLJ BTRAN N EGYBL LESZEDEM***
Segdlet az amerikai staffordshire terrier (AMSTAFF) brlathoz
( avagy mi az idelis kutya a versenyeken )
Ez az anyag teljes egszben az STCA s az AKC (fajtagazda-klub, illetve -szervezet) ltal 1936. jnius 10-n elfogadott standardon alapszik. Ezt a szabvnyt azta sem mdostottk, vagyis 65 ve vltozatlan formban foglalja ssze a fajta kllemi s jellembeli ismrveit.
ltalnos megjelens: mrethez kpest nagy ert mutat. J felptsû, izmos, de agilis s kecses. lnk s figyelmes krnyezete irnt. Zmk, nem hosszlb vagy agrszerû. Btorsga kzmondsos.
Ebben a nhny sorban minden benne van, amit a fajtrl tudni kell. Mg egy adalk: az amstaff trtnete az 1800–1900-as vek forduljnak legkivlbb viadorkutyitl indul. Br eltljk a kutyaharcot, azrt a fajta egyednek ma is gy kell kinznie, mint egy gyzelemre teremtett kutynak, aki egy felttelezett viadalon fizikuma s btorsga miatt kpes lenne diadalmaskodni ellenfeln. Ha ezt a kittelt elfelejtjk, hamar messzire kerlnk az amstafftl. Magyarul: egy rossz felptsû, gyenge vagy puhny fizikum, szegnyes jellemû, fls egyedet ne jutalmazzanak gyztes cmmel, hanem zrjanak ki a tenysztsbl.
A fajtban az er s az elegancia egszen kivteles mdon egyesl. Az amstaff hatalmas izomzat, de nem nehzkes. Robusztus, de ez nem mehet mozgkonysgnak rovsra. Egybknt is az ellenttek kutyja. Elsre rettenthetetlennek, st flelmetesnek tûnik, ugyanakkor elkpeszten kedves s jtkos.
Hibk: Tldimenzionlt, a testtel nem arnyos mretû vagy ppen ertlen fej. Keskeny agykoponya. Lapos homlok, kevss kifejezett stop. Hssznû orr. Stt kutynl vilgos (srga) szemek. Kzell vagy tlsgosan nagymretû szemek. Rzsaszn szemhj. Elkeskenyed, hossz, ertlen arcorri rsz. Gyenge, keskeny als llkapocs. Lg ajkak. Tehnfl.
Szn: Minden szn megengedett, kivve a tiszta (80%-nl tbb) fehret, a mlyvasznt s a fekete-cser sszelltst. Leggyakoribb sznek a cskos klnbz rnyalatai, s a srgtl a vrsig terjed sznek
Test: Szles, mly mellkas. Jl velt, zrt bordk. Jl izmolt, ers vllak, meredek lapockk. Nehz, izmos, kzepesen hossz, kiss velt nyak. Rvid s szles, izmos ht, amely enyhn velt a martl a farig.
Fej: kzepes hosszsg, szles s ers. A rgizmok kidomborodnak. Egy j fej szembl nzve ettl teljesen kereknek ltszik. Oldalrl nzve a fej ktharmadt a koponya, egyharmadt az orr teszi ki. A fej als s fels vonala kismrtkben sszetartanak. Ha ez az sszetarts nagymrtkû, akkor az als llkapocs ertlen. Ettl az orr hossznak s keskenynek tûnik. Ha hatrozott stop hinyban a homlok lapos, akkor a fej rkaszerûv vlik. A fej lljon arnyban a testtel.
Az amstaff letteli s btor kutya. Ennek megfelelen ber, figyelmes. Fleit hegyezi, szemei kutatak. Homloknak feszlt rncaival s frksz tekintetvel egytt arca hihetetlenl kifejez. Egy szemt lest, fejt kapkod kutya teljes mrtkben atipusos.
Nyak: nehz s ers, enyhn velt. Kzepes hosszsg.
A nyak hossza azonos a fej teljes hosszval. Egy arnytalanul hossz s vkony nyak kutya ltalban is ertlen benyomst kelt, mg egy rvid nyak, egybknt is szinte mindig „angol bulldogszerû” egyedbl hinyzik a mozgkonysg s az elegancia.

Vll: ers s izmos. A lapockk szlesek s lejtenek.
A korrekt vllban a lapocka fels vge htranylik, ettl als vge kifejezett szget zr be a felkarcsonttal. Ez megegyezik a hts lb trdzletnek szgvel. A lapocka hossz s szles, gy az izmok arnyosan oszlanak el rajta. Ha a lapocka fels vge elrenylik, a felkarcsonttal a kvnatosnl nagyobb, nyitottabb szget zrnak be. Ettl a mells vgtag lpshossza lervidl. Ha a lapocka rvid s meredek, az izmok ktttnek tûnnek. Ezt „nehz vllnak” hvjuk.
Ha a lapockk sztllnak, a felletes szemllnek a kutya frontja szlesebbnek tûnik. Valjban nem mellkasa fejlettebb, hanem vllai tartanak szt. Ez mindig egytt jr a nem elgg feszes knykkel, a mells lbak kever mozgsval.
Ht: meglehetsen rvid. Enyhn lejt a martl a farig, mg a fartl finom s rvid lejtssel r el a faroktig.
A trzshossz (a szegycsont-lgum tvolsga) nagyjbl megegyezik a marmagassggal. Az amstaffot emiatt quadratikus felptsûnek nevezzk. Egy hossz ht egyednek ltalban mozgsban is problmk jelentkeznek. Ha a htvonal a far irnyban emelkedik, az komoly hibnak szmt.
A htnak enyhn veltnek kell lennie. Ez az v adja meg a szksges ert akkor, ha a kutynak gyorsan s ervel kell mozognia. Ha a ht teljesen egyenes, az eb kptelen komoly, hosszantart erkifejtsre.
Farok: a testhez kpest rvid, alacsonyan tûztt, elkeskenyed. Nem grbl, vagy a ht felett hordott.
A farok a gerinc meghosszabbtsa. Ha a farok hossz, a trzs is az. Ha a farok ertlen s grbe, a kutya teste sem lehet korrekt. A j farok nyugalmi llapotban alig ri el a csnkot. Enyhn velt, mozgs kzben gazdja nem emeli a vzszintes fl, s izgalmi llapotban sem hajlik a ht fl. Soha nem hzza a lbai kz! Ez a gyvasg jele, ami egy amstaffnl elkpzelhetetlen.
Lbak: a mellsk egyenesek, nagy vagy kerek csontozatak, egyenes csddel. A mancsok semmifle elhajlsa nem lehetsges. A hts vgtagok nagyon izmosak, alacsony csnkkal, nem fordulnak se be-, sem kifel. A mozgs ruganyos, grdl vagy poroszkl jelleg nlkl.
A fajta 80%-ban hts fertlyval, ers cspivel s combjaival mozog. Ha a hts vgtagok nyitott szgelsûek, izomzatuk sem lehet elg fejlett. Az ilyen kutya eleve nyjtott lba miatt htul rvideket lp, mozgsbl hinyzik az er. Ha comb- s spcsontjai az idelis 130–140 foknl kisebb szget zrnak be, a vgtag tlszgelt (lsd nmetjuhsz), aminek kvetkeztben a kutya maga alatt jr. Mozgsbl szintn hinyzik a hts vgtagok erteljes lk mozgsa, a hossz lpsek. Az ilyen egyedek kivtel nlkl tehnllsak, azaz trdk s mancsaik kifel mutatnak, csnkjuk pedig szinte sszer.
A ht mozgs kzben mozdulatlan, vagyis nem ugrl fel-le. Az amstaff tipikus mozgsformja az gets, s mr egszen lass tempnl ebbe vlt t lpsbl. A poroszkls slyos hiba! Ha j a mozgs, j a kutya – tartja a szakmai krkben jl ismert monds. Megfordtva: ha rossz a mozgs, a kutya sem lehet valami nagy szm.
Alkalmazzuk a fentieket a gyakorlatban: nzzk meg, felismerjk-e a standardban rgztett kvetelmnyeket vagy azok hinyt a kvetkez kpen. (Lsd fenti kpen.) Ebben a munkban segtsgnkre lesz az oktber vgi pesti CACIB killtsok kt brjnak „szakvlemnye” is.
Vasrnap, rgtn a legelejn: „nem az n tpusom”, ksbb hibaknt „bulldog tpus. A fajta standardja ilyet nem ismer, ellenttben az angol bullterriervel. Idzet Jacqueline Frasertl, aki elismert br s tenyszt, tbb fajtnkrl szl szakknyv rja: „… minden fajtnak csak egy helyes tpusa van. Az a legtpusosabb kutya, amelyik a legjobban megfelel a standard-nek. A tpus klnbzteti meg az adott fajtt a tbbitl.”
„Bulldog tpus”. Nhny adalk a krds megtlshez: a fajta se a viador bull and terrier, amelyet a XVIII–XIX. sz forduljn Angliban alaktottak ki. A bulldogok terrierrel val keresztezse a mret leszortst, ezltal a kitarts nvelst, s a vrmesebb karakter kialaktst szolglta. Ez a „fajta” az 1860-as vektl tkerlve Amerikba tovbb fejldtt, alakult. A pit bull (amely fajtban az amstaff is gykeredzik) legnagyobb tenyszti, gy Stratton s Hammond ma is azt valljk, hogy kutyik „figthing bulldogok”. Az amstaff lersnl sokan azt mondjk: ez egy szzkils kutya, harminckils csomagolsban. A fajta mind a mai napig sokkal inkbb bulldog, mint terrier. Ennek fnyben a br vlemnyt dicsretnek veszem.
Szombaton s vasrnap egyntetûen: „nehz fejû”, „tl ers fejû”. Ha vizslrl beszlnnk, igen. Egybknt marhasg. Egy testtel arnyos mretû s szlessgû fej nem lehet ms, csak tpusos (mr ha tudjuk, mit jelent ez a sz).
Szombaton: „nem elgg mly mellkas” (???). No comment.
Vasrnap, hibaknt: „rncolja a homlokt, ha figyel”. A standard szerint kvetelmny, errl ennyit.
s gy tovbb, vgig. Br a kutya szmtalan „hibja” ellenre kitûnt kapott mindkt napon, a kt br a nylt szuka mezny legrosszabb kutyjnak tlte. Szombaton ngybl negyedik, msnap hrombl harmadik lett.
A kutya az egyetlen volt, aki vetlytrsaihoz kpest korrekt hts rsszel, j hts szgelssel s dinamikus, erteljes mozgssal rendelkezett. Ugyancsak egyedliknt mutatta a fajta kvnatos vrmrsklett, temperamentumt. Ez a kutya ma is, mindennap olyan fizikai munkt vgez, amely nem engedi elfelejtetni a fajta eredett, mltjt. Reggelenknt 10–20 km futs, rz-vd munka. Br Ms. Fraser (egybknt 1995. ta Mrs. O’Neil) ‘80-as vekben megjelent knyve szerint sajt kutyja 615 kilval a slyhzs szuka bajnoka, a kpen lthat kutya kthetente edzsknt hzgl egy resen 905 kg-os Corst (plussz a benne lv benzin s a sofr-segt slya).
Ezt nem lehet torz anatmival, hibs idegrendszerrel elvgezni. Csak egy tkletes anatmij, karakn, eltklt kutya kpes sajt slynak negyvenszerest megmozgatni. De hogyan ismerhetn fel ezt valaki, aki a kzelben sem volt soha semmi efflnek, aki nem ismeri a sz jelentst: hasznlati kutya?
Tanulsg: BTMK elnkknt ne vezess fel kutyt ezeknek a brknak. Ha vek ta szt emelsz az ilyen brlatok fajtarombol hatsa ellen, ha csak a valban kitûn egyedek utdainak, azaz vente kb. 500 klyk trzsknyvezst szorgalmazod a 15–20.000 kiadott jogszerûtlen MEOE paprral szemben, ne vrj el korrekt szakmai tletet.
Az "amerikai pitbull terrier" ( rvid jellemrajz ) Az amerikai pitbull eldjt az angol s r gyarmatostk vittk be Amerikba az 1700-as vek vgn, az 1800-as vek elejn. A kutyaviadalok szinte az emberrel egyidsnek tekinthetk, de eredetileg szinte brmelyik nagy termetû, ers llkapcs egyed potencilis harci kutynak szmtott. Az 1600-as vekig ltalnosan „bulldog”-nak neveztk ket, de ez nem jelenti azt, hogy igazi, egysges fajtt kpviseltek volna. Vigyzat! Ezek a bulldogok nem azonosak a mai angol bulldogokkal, amelyek mindssze tvoli seiket tisztelhetik bennk. Az akkori pldnyok sokkal hosszabb lbak, nylnkabbak s karcsbbak voltak, s alig hasonltottak ksi utdaikhoz.
Csak a 18. szzad vge fel szletett meg az az tlet, hogy olyan vonalakat hozzanak ltre, amelyek megrzik s utdaiknak is tovbbadjk a gyzelemhez szksges tulajdonsgokat. Ezek kzl a legfontosabb az agresszivits s a fjdalom tûrse, valamint az er, a kitarts s a gyorsasg. Az akkori bulldog rendelkezett ugyan e tulajdonsgok nmelyikvel, de az agresszivits s a gyorsasg nem tartozott kzjk. ppen ezrt olyan kutykkal akartk keresztezni, amelyek birtokban voltak ezeknek az adottsgoknak. A vlaszts nem is eshetett volna msra, mint a terrierekre, amelyek az agresszivits vitathatatlan bajnokai. gy szlettek meg az gynevezett „Bull and Terrierek”, de valdi fajtrl mg mindig nem lehetett beszlni, mivel tenysztik tovbbra is kizrlag a harci kszsget tartottk szem eltt, s a tbbi tulajdonsgukkal nem trdtek. Csak a kutyaviadalokat betilt, 1835-ben kiadott rendelet megjelense hozott valami vltozst. No nem a fogadk mentalitsban, akik titokban tovbb folytattk a viadalok rendezst, s sajnos folytatjk, mind a mai napig. De a kutyatenyszts fejldsvel akadtak olyan emberek, akik a Bull and Terrierekre tmaszkodva j killtsi tpus megalkotsra trekedtek, s csiszolgatni kezdtk az egyes tulajdonsgokat, belertve az llatok hrhedt agresszivitst is. Ennek a tenyszti munknak az eredmnye a mai amerikai Staffordshire terrier, a Staffordshire Bull terrier s a bullterrier.
|