rklstani alapismeretek
2005.07.18. 11:59
Az trkls biolgiai httere
Az trkls defincijban az is rtendõ, hogy az trkls "azoknak a mdoknak az elnevezse, amelyekkel az lõ szervezetek sajt fajukat reprodukljk" (Bonner) Az sszefggst a szlõk s utdaik kztt teht az ivarsejtekben kell keresni. Az emlõskben a gn az rklstani kutatk szerint jellegzetes kmiai sszettelû s szerkezetû, amely a normlis sejt anyagcsere s sejtosztdsok sorn pontosan megismtlõdik a csrasejtek mindegyik genercijban. A szablyos megismtlõdstõl val eltrsek meglehetõsen ritkk s a mutci specilis nevet viselik. Az sszes sejtben kromoszmaprok vannak. A kutya testi sejtjeiben a kromoszmk szma 2n=78 az ivarsejtekben n=39. Aszerint, hogy kt azonos, XX v. kt eltrõ XY kromoszma kerl-e ssze a megtermkenytskor a tbbi kromoszma mellett, nõstny v. hmnem irnyba indul a fejlõds. Az trklst irnyt gnek a sejtmagban, a kromoszmkban helyezkednek el. Egy-egy jelleg trktsre mind az apai, mind az anyai eredetû ivarsejtben van legalbb egy-egy gn. Teht az utd, a zigta brmely tulajdonsgnak kifejlõdsre egyszerû esetekben egy gnpr-all - lesz befolyssal. Az olyan zigtt, amelyben a gn prok tagjai azonos hatsak, homozigtnak nevezzk. A fajtiszta beltenysztett trzsek rkletes alapja (genom) sokkal tbb homozigta gnt tartalmaz, mint a tisztzatlan szrmazs keverkek utdai. Ez magyarzhatja az n. fajtaspecifikus rendellenessgek, betegsgek elõfordulst is.
Kllemi jellegzetessgek rklõdse
A kllemi klnbsgek, elsõsorban a csont szerkezet mdosulsait tkrzik vissza. Ehhez jrul az izomzat, a nagysg s a bõrredõzetek megjelense. a koponya alkat rklõdst rvid s normlis arcorr fajtk keresztezsei alapjn vizsgltk. Azt talltk, hogy br az eredmnyek fajtk szerint vltoznak, ltalban a rvid arcorr volt erõs befolyssal az F1 genercira, br nem volt teljesen dominns rklsnek nevezhetõ. A felsõ s als lkapocs hosszsga egymstl fggetlenl rklõdhet. Keresztezsi ksrletekben, klnsen a msodik (F2) nemzedkben, extrm kill vagy beljebb ll als lkapocs fordul elõ. A fogak nagysga s az lkapocs nagysga is fggetlenl rklõdik. A lbhosszsg rklõdse azonban annyiban bonyolult, amennyiben a rvidlbsg jobban befolysolja a nehz csontozatot, mint a finomat.
A viselkeds s intelligencia rklhetõsge
A magatartsi s intelligencia megnyilvnulsok rklhetõsgnek megllaptsa meglehetõsen nehzkes. Nehz objektven lemrni egy kutya intelligencijt, kezdve onnan, hogy a mrõ feladat sem lehet egyrtelmûen alkalmas, mert mg egyes fajtk bizonyos feladatok "megoldsban" jeleskednek, addig ms feladatokkal nem boldogulnak. Ettõl mg nem butk. |
Az egyes tulajdonsgok rklsi szablyaik, eltrõ jellegeket mutat egyedek keresztezseibõl lehetett jl megllaptani. Egyszerû plda a fekete s barna bundaszn rklsmenete. Ha egy olyan fekete sznû kutyt, amelynek mindkt nembeli õsei feketk voltak, kereszteznk barna szn tekintetben hasonl homozigta kutyval, fggetlenl a nemktõl, az elsõ genercibeli utdok mind feketk lesznek. A fekete szn teht dominns a barnval szemben. A mennyiben ezeket az elsõ genercibeli (F1) egyedeket egyms kztt tenysztjk tovbb, a kvetkezõ generciban (F2) a fekete s barnaszn megoszls 75:25 % lesz. Az utdok (F1) teht heterozigtk, amelyekben az all prok tagjai dominns-receszv viszonyban lvn, a barna szn rvnyesl. Nem rdektelen tenysztsi szempontbl arra, hogy a tulajdonsgok kombincis rklõdse az alapja annak, hogy az F2 generciban "neo kombincik" jelennek meg. A tulajdonsgok j elrendezõdsben jnnek ssze az utdokon. Ksrletek szerint pldul: a fekete-barna tacsk s foxterrier keresztezsekor, az F2 generciban nem csak a szlõi alakok, hanem kt j kombinci is megjelent.
Ezrt sokkal nehezebb slyos csontozat kutyt kapni egyenes lbakkal. A lbhosszsg rklõdsbe mg belejtszik az is, hogy a csont minõsgt nagymrtkben befolysolni lehet tpllssal s trninggel. Korltozott mozgs s erõs tplls kedvez a durva csontozat kifejlõdsnek. Tlgyakorlatoztats esetn a lbak, nemkvnatos mdon meghosszabbodhatnak. A mellkas s vll-lapok j kifejlõdse elsõsorban az egszsgi llapot s trning krdse, vagyis nem szorosan vve rkletes. Inkbb helyes tpllssal s megfelelõ trninggel lehet a kvnatos formt elrni. A testtmeg rklõdse is, tbb gn egyttes hatsra rvnyesl ugyanakkor a krnyezet realizl hatsa is dntõen megnyilvnul. Ha megvan az rkletes tnyezõk egyttese, a jobban tpllt kutyk realizlni is tudjk a bennk rejlõ kpessgeket.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a viselkedsbeli sajtossgok rklhetõk, hiszen a specilis clokra ignybe vehetõ fajtk lland, s genercirl genercira tovbb vitt jellegzetessgei arra mutatnak, hogy a krnyezeti felttelek mlyen megalapozott trkthetõ lehetõssgeket bontakoztatnak ki. Egy-egy magatartsi jellegzetessget egysgenknt kezelve, bizonyosak lehetnk benne, hogy szelekcival pozitv vagy negatv irnyban befolysolni lehet. |
|