AMSTAFF-rol
 
Egyebek
 
***AMSTAFF***
 
Vagyunk vagyunk...
Induls: 2005-01-21
 
VEGAS
Tartalom
 
PIT BULL-rol minden
PIT BULL-rol minden : A Proststl a Klykedzsig

A Proststl a Klykedzsig

  2005.07.18. 11:57


Tenysztsi formk

Fajtiszta tenysztst folytatunk, ha mindkt nemû prostand egyed egyazon fajthoz tartozik. A tenyszkivlaszts a meglvõ fajtk fenntartsnak s nemestsnek fontos eszkze. Fajtn belli vrfrisstst alkalmazunk, ha valamely tulajdonsg javtsra idegen vonal azonos fajtj egyedeket hasznlunk fel. Rokontenyszts az a kifinomult tenysztsi mdszer, amikor rokonegyedeket proztatunk. Beszlhetnk kzeli rokontenysztsrõl-szlõk s utdaik, vagy a testvrek egyms kztti proztatsa-s lazbb rokontenysztsrõl -a halmozott õs az I.-III. , II.-III. vagy a III.-IV. õsi sorban fordul elõ.

 

 Ivarzs

A kutya jellegzetesen ktszer ivarz llat, a tzels vente ltalban csak ktszer jelentkezik. A kt ivarzsi idõ kztt azonban esetenknt 4-5, kivtelesen 12 hnap is eltelhet. A legtbb kutyafajta vi elsõ tzelse februr-mrcius, a msodik augusztus-oktber hnapokban van, ritkn a nyr eleji hnapokban is megfigyelhetõ. Az tlagosan 6 hnapos ivari ciklus - 7-12 napos elõivarzsra (prooestrus), 5-8 napos ivarzsra (oestrus), krlbell 2 hnapon t tart srgatest fzisra (metoestrus) s az ezt kvetõ krlbell 4 hnapos nyugalmi idõszakra (dioestrus) tagolhat. Az elõivarzs alatt a hvelybõl vres ivarzsi nylka rl, amelyet a kznyelv "tzelsnek" nevez. A tzels azonban magba foglalja a "vrzst" kvetõ rvidebb oestrus idõszakt is, ami lnyegben a tnyleges ivarzs (prosodsi hajlam) ideje. A tzelst jl szrevehetõ klsõ tnetek ksrik. A "vrzs" megjelensvel egy idõben a szuka viselkedse megvltozik, nyugtalan lesz, gyakran elkborol, tvgya cskken, prja megduzzad, kiss megnylik, a kevsb pigmentlt bõrû egyedek vrses sznû. Az elõivarzs ideje alatt rlõ vres ivarzsi nylka hgan foly, barnsvrses sznû, s krlbell 7-10 napon tszlelhetõ.

 

Prosts

A szuka 6-9 hnapos korban az elsõ tzelskor vlik ivarrett. A tenysztshez szksges fejlettsgi szintet azonban csak a 3. tzelskor ri el, ezrt erre az idõre tervezzk az elsõ prosts idejt. Az ivarzs, vente ktszer, 5-6 hnapos idõkzkben ltalban tavasszal s õsszel jelentkezik, s azonos ritmusban ismtlõdik. Mr az ivarzs elõtt, de klnsen annak elsõ 6 napjn a klsõ nemi szerv megduzzad s kipirul, a hvelybõl prcsepp lnkvrs sznû vr, majd a6-8. napon vrhenyes sznû, vrhez hasonl, de hgabb savs vladk rl. Az emltett napok utn a sznes vladk-termelõds megszûnik, a helyt nylks vladk foglalja el, mely mr jelzi a kzeledõ prosods kzeledtt. Ekkor a klsõ nemi szerv duzzanata nmileg cskken. Kutynk idegess, ingerlkenny vlik, s a 9-12. napokon a hmet keresi ksz a przsra. Ha ilyenkor a pra ajkat ujjal megrintjk a farkt oldalra fordtja, ezzel jelzi a prosodskszsgt. A tszõrepeds ltalban a 9-12. napon trtnik s10-12 rn t tart. Ez az idõpont tltpllt egyedeknl eltoldhat. Megbzhatbb informcit kaphatunk szuknk llapotrl, ha llatorvossal hvelykenetet vizsgltatunk, ez megmutatja a megfelelõ llapotot a prostsra. A prosods gyorstja a tszõk rst s felrepedst, ezrt a fedeztetst 24-36 ra mlva clszerû megismtelni. Ha a tszõrepeds megtrtnt, kutynk nem hajland az ismtelt prosodsra, ekkor a hvelyvladk rls gyorsan megszûnik. Az ivarz szuka, fedeztets utn is fokozott figyelmet ignyel, mert ms kanokkal is prosodhat! Elõfordul, hogy a tzelõ szuka, csak "jtszik" a kannal s annak minden prblkozst erõszakosan megtorolja. Ilyenkor knytelen a szuka gazdja kzbelpni, hogy a prosods egyltaln ltre jhessen. Kutynkat a vllai tjn lbaink kz szortjuk s kt kzzel kt oldalrl a pofa tjkn erõsen megfogjuk megakadlyozand a htra harapst.

 

Vemhessg

A vemhessg ltalban 9 ht, azaz 63 napig tart. A 60-66 nap kztti ingadozsok megengedettek. a vemhes szuka gondozsra klns figyelmet kell fordtanunk. A vemhessg sorn nagy hangslyt kell fektetnnk a megfelelõ tpllsra, a vitamin bevitelre. A vemhessg kezdeti szakaszban, kisebb mennyisgû de erõteljesebb tpllkot kell adni a kutynak.

 

Klykedzs

A szablyos vemhessgi idõ eltelte utn az ellsminden klnsebb beavatkozs nlkl zajlik le. Abban az esetben, ha a vemhessg a kvntat 3-4 nappal meghaladja, haladktalanul forduljunk orvoshoz!

Kutynk az elksztett helyre vonul, fszkelõdik, nyugtalann vlik. A klsõ nemi szervek s a tejmirigyek szemmel lthatan megvltoznak, belsõ hõmrsklete cskken. Ebbõl elõre jelezhetõ a szls 16-24 rn belli megindulst. Ekkor elõksztjk a mr elõre kialaktott szlõhelyet. A szlõhely megfelelõ nagysg legyen ahhoz, hogy a szuka kinyjtzhasson benne, s a klykkkel is knyelmesen elfrjen. A lda aljt a knnyen cserlhetõsg miatt bortsuk pl. jsg paprral.

A szls bevezetõ szakaszra jellemzõ a nyugtalansg az idegessg, az llat nem tallja helyt, htt ppostja, nha felnyg, szemmel lthatan erõlkdik. Ez az idõszak 3-12 rn ttarthat. Ezen idõszak hossza a kutya kondcijtl fgg, de befolysolhatja a sok magzat, illetve ha egy tlfejlett magzat, nem tud behatolni a medencbe. A mh sszehzdsok hatsra a medenchez legkzelebb esõ magzat vzhlyagja fokozatosan a mhnyakba nyomul, majd azon s a hvelyen t a pra rsbe jut, ahol srgs-szrks sznû hlyag formjban jelenik meg. Ez jelzi a szls megindulst. Pr perccel ezt kvetõen megjelenik a magzat. A mg a burokban lvõ magzat a mhsszehzdsok hatsra megszletik. A magzat maga utn hzza a placentt is. Az anyallat a burok feltpse utn elrgja a kldkzsinrt, s a burkot megeszi. Az elsõ klykt egy rn bell 2-3 kveti, majd gyakran 1-2 rs pihens kvetkezik. Ekkor itassuk meg a kutyt. A szls a magzatok szmtl fggõen 3-6 rt vesz ignybe.

 

A klykk felnevelse

A szlets utn a klykk az emlõket megkeresve szopni kezdenek. a szoptats alatt a szksges tpanyagokat biztostanunk kell a szuka szmra. A tplls minõsge, beltartalma, nem csak az anyakutya, hanem a klykk fejlõdse szempontjbl a legfontosabb. A mrskeltmozgs serkenti a tejtermelst ezrt a harmadik naptl kezdve mozgassuk a szukt. Az esetleg gyengbb klykket segtsk a dsabb emlõkhz, hogy behozhassk lemaradsukat. A klykk kb. a 12. napon kezdenek el ltni, ekkor nylik ki a szemk. A hallsuk csak ksõbb, kb. 2-3 hetes korban kezdõdik. A klykket, folyamatosan szoktassuk a fnyhez s a hanghoz.

 
 

 

A rokontenyszts igen alkalmas mdszer egy kvnatos forma, jelleg rgztsre. Alkalmazsa viszont nagy vatossgot ignyel, hiszen nem csak a j, hanem a rossz tulajdonsgokat is rgzti. A kzeli rokontenyszts nagy krltekintst ignyel! Fõleg a hazai Pit Bull tenyszts az elmlt vekben dntõen alapult a kzeli rokontenysztsen lvezve ennek minden pozitvumt s negatvumt is. A beltenyszts nem azonos a rokontenysztssel, itt igyeksznk elkerlni a kzvetlen rokontenysztst, de a populci zrt volta miatt, vgl az egsz llomny beltenysztett lesz.

 

 

A szuka ekkor mg a kan kzeledtt nem tûri, krlbell a 10. nap utn az ivarzsi nylka vres jellege megszûnik, "feltisztul" s a prooestrus (elõivarzs) idejn megrt tszõk ebben az idõszakban repednek fl. A szuka viselkedse megvltozik, s a kan kzeledst elfogadja. A vres nylka rlsnek idõtartama fiatal, elõszr tzelõ szukban a szoksosnl rvidebb, 3-5 napos lehet, sõt, lehetsges, hogy szinte szrevtlen marad. Egyes esetekben elõfordul, hogy a vrzs a tulajdonkppeni ivarzs idõszakban is megmarad. Szukban a tszõrepeds az oestrus 1-2. napjn (a vres nylka rlst kvetõ napokban) kvetkezik be. Valamennyi rett tszõ viszonylag rvid idõn bell, nhny ra alatt megreped. A kiszabadul petesejtek az ovulci (tszõrepeds) utn mg nem tekinthetõk rettnek. A petevezetõben mintegy 2-3 napon t a msodik rsi osztdson esnek t, s csak ezt kvetõen vlnak alkalmass a megtermkenylsre. rsk utn a petesejtek mg 1-2 napon t megõrzik termkenysgket. Egy tlagos tzelsû szuknl a proztats optimlis ideje gy a vrzs kezdettõl szmtott 12.-16. nap kz esik.

 

 

 

Ha szuknk a przs ideje alatt folyamatosan ki akar trni, ezt mindenkppen akadlyozzuk meg, mert belthatatlan kvetkezmnyei lehetnek. Miutn a kan elvgezte feladatt, vitessk el a szuka kzelbõl, s csak ez utn engedjk el kutynkat!

Prosodskor az ondsejtek nhny percen bell eljutnak a petevezetõbe, ahol 4-7 napon t letben maradnak s termkenytõkpesek. Lnyegben teht a megfelelõ idõben vgzett proztatskor a termkenylsnek tg lehetõsge van. A klinikai gyakorlatban mgis egyszeri proztatskor kt vglettel szmolhatunk: 1. A tszõrepeds ritkbban a tnyleges ivarzs (oestrus) elõtt 2-3 nappal kvetkezik be, s a proztatskor az ondsejtek mr nem tallnak letkpes petesejtet. Vemheslsre teht nem kerl sor. 2. A tszõrepeds megksve (az oestrus 4. napjn) trtnik meg, s a proztatsra ugyanakkor megfelelõ idõben, mg az elsõ napon sor kerl. Ebben az esetben termkenylsre sor kerlhet (figyelembe vve az ondsejtek leghosszabb letben maradsi idejt) azonban a vemhessg idõtartama ltszlag meghosszabbodik, mivel a vemhessg idejt ltalban a proztatstl szmtjuk. Mivel az elõivarzs s ivarzs idõtartama, illetve a tszõrepeds idõpontja fajtnknt, egyedenknt, a klimatikus krlmnyek, s az llat letkora fggvnyben jelentõs eltrseket mutat, a proztats megfelelõ idõpontjnak megvlasztshoz klnfle vizsglatok elvgzse elengedhetetlen.

 

 

 

 

A kvetkezõ idõszakokban fokozatosan nveljk a mennyisget s nveljk a vitamin s svnyanyag bevitelt is. a vemhessg rnzsre csak a flidõ utn llapthat meg. A ht kiszlesedik a kutyt jobb erõben ltjuk. Az utols7-10 napban megindul a tejkpzõds. A kutyt az ellshez kzeledve szoktassuk az erre kijellt helyhez.

 

 

Kutynk minden szlsekor jelen kell lennnk, hiszen nem vrt problmk mindig fellphetnek. Elõfordulhat, hogy a magzat tl nagy feje, vagy rendellenes fekvse miatt eldugtja a szlõalagutat. Ha ezt szleljk, felttlenl forduljunk llatorvoshoz. Vannak szukk melyek csak csszrmetszssel tudjk vilgra hozni klykeiket ez meglehetõsen nagy problma, orvosilag elvgezhetõ, de sokszor nem ismtelhetõ beavatkozs. Ha a magzat egy rsze mr kint van s gy reked meg, akkor segthetnk azltal, hogy fejnl vagy bõrnl fogva vatosan hzzuk. A vgtagokat ne hzzuk! A klykket szls kzben ne vegyk el az anytl, hagyjuk õket szopni. Ha a magzatburkot a kutya nem tvoltja el, neknk kell beavatkoznunk. A burkot vatosan feltpjk s a kldkzsinrt elvgjuk. Ha a klyk nem "sr" fel, akkor vatosan fejjel lefel fogjuk meg, s rzzuk meg, hogy az esetleges vladk eltvozzon a lgutakbl majd temesen masszrozzuk a mellkast, serkentendõ a szvmûkdst, a vrkeringst. Az utols magzat megszletse utn kzepes erõssgû mhsszehzdsok jelentkeznek, ezek clja az esetlegesen visszamaradt magzatburok levlasztsa s az egyb nemû tisztuls. Az egszsges mhbõl a szlst kvetõ napon zldes-barna vagy vrhenyes sznû vladk rl. Ezt kvetõen vrhenyes sznûre majd a 4-5 napokon rzsasznûre vlt a vladk. A 7-8. napon vrhenyes, esetleg barns sznû nylka rlhet, sõt nha nylkacsap alakjban kilg a hvelybõl ez, ha nem that szag, akkor normlis. A mh kb. 2 ht alatt nyugalmi llapotba kerl. A klykk szelektlst egy hetes korban vgezzk a legnagyobb krltekintssel s az eltvoltand klykket llatorvossal "altattassuk" el.

 

 

 

Az anya az elsõ 10-14. napon a klykk rlkt eltnteti. Hromhetes kortl, mr belenyalnak a kellõkppen elõksztett eledelbe s tnyrbl is kezdenek enni. A klykket ltalban 6 hetes kortl ajnlatos elvlasztani. Eleinte 4-5 szõr etetjk, mg a szoptatst naprl-napra cskkentjk, az anyallatot hosszabb idõre klntjk el, a kiskutykat csak idõnknt engedjk az anyjukhoz. A klykk s az anya egytt tartsa mg tbb hten t ajnlatos, hiszen ez alatt az anya neveli is a klykket. Az elvlaszts utna klykket kln tlbl etessk, mert gy biztosthatbb az egyenletes tplls, s kivdhetjk a verekedseket is. A klykket ltalban 1 1/2-2 hnapos korukban teljesen elvlasztjuk az anytl. A blfrgeket a kis kutykbl lehetõleg 6-8 hetes korban kell elhajtani. 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
NAPTR
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
RA
 
chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!