Tenysztõk krben gyakran felmerlõ krds az alomszm s nagysgnak befolysolhatsga. Egyesek a napjainkban mg meg nem oldott ivararny megvltoztatsnak lehetõsgeivel is komolyan foglalkoznak, igaz, empirikus alapon s nagyon is gyakorlatias megkzeltsben. Brmelyik krds jogosan vetõdhet fel, nzzk meg elõszr az alomszm problematikjt.
Az alomszm termszetesen ennl sokkal sszetettebb krds, mr eleve genetikailag meghatrozottan el kell klntennk egyet- s tbbet szlõ fajokat, a kt csoport kztt vannak tmeneti, un. kettõs, hrmas ikreket is ellõ, de egybknt egykket is szlõ fajok.
A legtbbet szlõ faj, gy a kutyafaj is genetikai adottsgainak megfelelõen egy bizonyos hatron bell vltoz nagysg alom produklsra kpes. Egyes fajoknl ppen az optimlis vagy kevsb optimlis krnyezet fggvnyben az egymst kvetõ almok nagysga termszetszerûen vltozik. A szabad termszetben ez az ingadozs nem tl nagy kilengseket mutat, a kiugran magas almok inkbb kivtel szmba mennek, az utdszm rendszerint stabilizldott tulajdonsgnak tûnik.
Hziastott tbbet szlõ llatfajainknl az egyes fajtk kztt, viszont mr a tbbet szls tekintetben is jelentõs ingadozsok, akr 50-100 %-os klnbsgek is mutatkozhatnak. Mindez az emberi beavatkozs a mestersges szelekci eredmnye. Az adott faj gnanyaga teht meglehetõsen plasztikus s nagy vltozsokat, alkalmazkodsi lehetõsgeket tesz lehetõv mg az utdltszm vonatkozsban is. A kutya õsnek a farkasnak, tovbb a vadonlõ kutyafajtknak (a dingnak, az indiai vadkutynak) az sszehasonltsa erre nagyon j pldt szolgltat. A farkas s a vadkutyk kisebb almokat szlnek, mg a hziastott kutya fajtnknt igen vltozan kis s nagy, sõt extrm mdon nagy almokat is vet. Az ember a mestersges szelekci lehetõsgvel a gnanyagban rejlõ lehetõsgek olyan szlsõsgeinek megvalsulst tette lehetõv, amelyek a szabad termszetben nagy valsznûsggel csak nagyon kivtelesen s ritkn vagy sohasem mutatkozhattak volna meg. gy pl. nagy s kis almokat szlõ, termkeny s kevsb, mr szinte meddõ fajtkat alaktott ki. A kutyafajtk egyttesnek termkenysge a kutyafaj tlaghoz kpest igen nagy vltozatossgot mutat.
Nagyon leegyszerûstve a kezdetben flvetett krdsre adand vlaszt, azt mondhatjuk, hogy a kutyafajtk utdszmt a mindenkori szuka hatrozza meg dntõen. A kanok tbbsge termkeny s olyan millirdos nagysgrendben, szinte flslegesen termeli az ondsejteket, hogy azok alomszmra gyakorolt hatsa elenyszõ. Kivtelt kpezhetnek azok az esetek, amikor a cskkent ondsejt-termels vagy a rendellenes, megtermkenytsre alkalmatlan hmivarsejtek arnya olyan mreteket lt, hogy a kevs, de mg szablyosnak mondhat maradk ondsejt nem elegendõ a nagyszm petesejt megtermkenytshez. Egy petesejt megtermkenylshez mindig nagyszm, millis nagysgrendû hmivarsejt szksges, ezek egy rsze mg a clba vezetõ ton elpusztul, ms rszk utat s kedvezõ krnyezetet teremt a szerencssebbek tovbbjutshoz s j nhnyan pedig a petesejt faln val thatolshoz is hozzsegtik az egyetlen kivlasztottat, azltal, hogy sztesve s szvetold enzimeik szabadd vlsval utat nyitnak a petesejt magja fel.
A legfontosabb alomszmot befolysol tnyezõ - kzismerten- a szuka nagysga s az ltala termelt tlagospetesejt-szm. ltalban a nagytestû szukk nagyobb almokat, a kistestûek kisebb almokat vetnek. A kzepes testmretû szukk kztt is sok fajtakpes nagyobb szm klyk kihordsra s megszlsre. Sõt ugyanazon fajtn bell, hasonl testmretû szukk kztt is lehetnek nagyobb alomszmbeli eltrsek. Az elmondottakbl a laikus szmra is kt tnyezõ nyilvnval:
1. Az alomszm a szuka testnagysgtl, ebbe belertve nagyon sokszor a test hosszt is (pl. rvidlb fajtknl!) nagymrtkben fgg.
2. Az alomszmot genetikai tnyezõk hatrozzk meg, rklhetõ tulajdonsg s tenysztõi mdszerekkel szelektlhatunk is erre a sajtossgra.
Mondhatjuk gy is, hogy a szuka testmrete (testhossza) s a lehetsges utdszm kztt viszonylag magas a korrelci. A testmret nmagban sok szaporodssal kapcsolatos tulajdonsgot meghatroz. A nagy kutyknak nagy a petefszkk is, bennk tbb petesejt nvekedhet s termelõdhet, emellett mhk is nagyobb, ezltal tbb embri megtelepedst s magzat kifejlõdst teszi lehetõv. Maga ez a tny azrt zoolgiai nzõpontbl vatos megtlst ignyel, hiszen gondoljunk csak a rgcslkra s a rovarevõkre, ahol a kistest ellenre is nagy petesejtszmok nvekednek s nem kis almok problmamentes megszletsre is sor kerl. |
A termkenysg (a szaporasg) nmagban nagyon sszetett tulajdonsg, nhny fontosabb elemt rdemes kln is megemlteni, ezek akr kln-kln is trgyalhatk lennnek. Ilyen termkenysget, szaporasgot alkot sajtossgok, pl. a kvetkezõk:
1. A korai ivarrettsg, a szuka korbban vehetõ tenysztsbe s viszonylag tbb almot szlhet.
2. A tzels tneteinek intenzitsa s ivari szaganyagok (szex feromonok) termelsnek kpessge.
3. A nvekvõ tszõk (petesejtek) szma ugyanazon tzels alatt.
4. Nem csak fejlõdõ, megrõ, hanem megrepedõ tszõk szma!
5. A prosods utn megtermkenylõ petesejtek szma.
6. Embriv tovbbfejlõdõ megtermkenylt petesejtek (zigtk) szma.
7. A mhregben a frõhely fggvnyben is megteleplt (begyazdott) embrik szma.
8. Embribl magzatt fejlõdtt utdok arnya (meg kell jegyezni, hogy kutynl is az embrik egy rsze klnbzõ okokbl (genetikai alkalmatlansg, frõhely s helyi tpllanyag hiny stb. gyakorlatilag szrevtlenl flszvdik!).
9. A kifejlõdtt, megszletett s letkpes (nagy vitalits) alom (nagyon sokszor koraellsek, retlen, letkptelen klykk szletse tovbb rontja az alomszmot s ez ltal a termkenysgi mutatt).
10. Az anyakutya j alomnevelõ kpessge s az ehhez nlklzhetetlen nagy tejtermels, lehetõleg hosszan elnylva (perzisztlva).
11. Kln rdemes emltst tenni az anyakutya korrl, a termkenysg szempontjbl is vannak cscsidõszakok, a legtbb szuka 2-6 ves kora kztt a legtermkenyebb, ezutn nhny nagyon j konstitcij fajttl eltekintve a termkenysgben fokozatos hanyatls mutatkozik, ami az alomszmok cskkensben, egyre kevesebb biztonsgosan flnevelhetõ klyk s hullamagzatok szletsben nyilvnul meg. Ezek egy rsze bizonyosan veleszletett rendellenessg.
12. Itt nem rszletezendõ mûttek (fõleg csszrmetszsek) s tvszelt, nemi szerveket is rintõ betegsgek utn szintn fokozatos alomszm cskkens vrhat. A jl vgzett csszrmetszseknl tbbnyire a harmadik utn vrhat a mh magzat kihordkpessgnek mrsklõdse.
Ha csak a termkenysg fogalmnak meghatrozsnl ennl a nhny jellemzõnl maradunk mris lthatjuk, hogy nem egyszerû tulajdonsgrl beszlnk. Ezrt is nagy rtkû az a szuka, amely br nem lland gyõztes, de j termkenysggel rendelkezik s ezt utdaira is trkti. Nyilvnvalan vannak olyan kiemelkedõen nagyrtkû egyedek is, amelyek eredmnyesek s a j termkenysg kritriumainak is megfelelnek. A termkenysg nem elgg hangslyozhatan a tenyszts nzõpontjbl fontos egyedi tulajdonsg. Az lland termketlensgi problmkkal kszkdõ egyedeket pedig egyedi megtls alapjn csak akkor prbljuk meg tenyszteni, ha egybknt igen rtkes kllemi s alkati jegyekkel rendelkeznek. A termketlen s kzepes minõsgû szuka nagyon kedves jtsztrs s nlklzhetetlen ksrõ lehet.
A kutya alomszma, ha szlsõsgekben gondolkodunk ltalban 1-20 kztt vltozik, de flfel mg ennl nagyobb almok is ismertek. A lehetsges s a tnyleges alomszm kztt mg lettani krlmnyek kztt is nagy eltrsek lehetnek. Ami ezt az eltrst leggyakrabban befolysolhatja - sszefoglalva s a legfontosabbakat kiemelve - az a kvetkezõ nhny tnyezõnek tulajdonthat: az anyakutya kora, fajtja (nagysga), a tzels szablyossga, a tszõrepedsek szma, a megtelepedett s flszvdott embrik, az lve szletett s letkpes klykszm, valamint a felnevelt alomszm. ppen ezrt szlsõsges esetben nem kell meglepõdnnk, ha a lehetsges s a vals utdszm kztt akr 100 %-os eltrs is mutatkozik. |