Az Amerikai Pit Bull Terrier Trtnete
A Pit - br viszonylag fiatal fajta - trtnete nem lenne teljes, ha nem emltennk meg az kor llamaiban oly nagy npszersgnek rvend gladitor kutykat. Ezek a hatalmas erej kutyk vadllatok, emberek s egyms ellen harcoltak az arnkban mozgalmas szrakozst nyjtva a kznsgnek. Ezeket a kutykat gladitornak, viadornak nevezzk. Ezen kutyk egyenes leszrmazottai a mai masztiffok s molosszoid tpus kutyk. Ezek a harcok , tl lve j llamok szletst s bukst folyamatosan szrakoztattk az erre hes rtegeket, a cirkuszok arniban. gy volt ez az 1700-as vekig, innen rhat szorosabban kutynk trtnete. A szzad kzeptl kezdett jl elhatrolhatan kialakulni egy arany-, ezst-, fmmvesekbl, szabkbl, iparosokbl, hivatalnokokbl kzposztly. Ez a rteg, igyekezett elfedni a felsbb osztlytl val klnbsgt. Utnozni igyekeztek a fels osztlyt, s ez nem csak a divatban, hanem az si sport az llatviadal msolsban is megnyilvnult. Ezekben az vekben, csak nhny jl elklnthet kutya "fajta" ltezett, ezek kzl az egyik egy "nagy kutya" volt, akit Bull-Dog-nak neveztek. Ez a kutya nyilvnvalan az si gladitorok leszrmazottai voltak. Nevket onnan kaptk, hogy a bikkat biztonsggal meg brtk fogni a vghidakon, hatalmas erejknek ksznheten. Ezen kpessgk alkalmass tette ket arra, hogy ltvnyos harcokat vvjanak a bikkkal. Persze a harcok nem csak bikk, hanem medvk s ms vadllatok ellen is folytak, nagy ltvnyossgot knlva. A kzposztly igazn csak bikt tudott killtani a harcokra gy sportjt Bull-Baiting-nek nevezte. A kutya megragadta a bika rzkeny rszeit s addig tartotta, mg az ssze nem esett, ekzben el kellett kerlnie a gyilkos patkat, s szarvakat. Az 1800-as vek elejn, ki tenysztettek egy nmileg magasabb, hosszabb lb kutyt, mely tlagban 40 Kg-os volt. Ilyen volt a skt Blue Paul, s az r Alaunt, akiket folyamatosan teszteltek, angol rokonukhoz hasonlan. Ezen kutyk kitenysztst egyetlen cl vezrelte: a bikkkal szembeni eredmnyessg. Ezek a kutyk hevesebben, eredmnyesebben kzdttek a bikkkal, mint seik. Hamarosan, nehz idszak ksznttt a kzposztlyra, hosszabb tvon, nem engedhette meg magnak a fels osztly utnzst, gy a Bull-Baiting-et sem, mely irnt az rdeklds is cskkent, valsznleg az egyhangnak tallt kzdelmek miatt. Idkzben a polgri rteg s maga a korbban ezeket tmogat kirlyi csald is hevesen trekedett betiltatni ezeket a vres esemnyeket, mg az emberek felhborodsnak engedve az angol parlament 1835-ben betiltotta az Bull-Baiting-et. Persze akadt j nhny kvet, aki felismerve a viador kutyk kpessgeit, kemnysgt, hevessgt, szvssgt tovbb tenysztette, fejlesztette a kutykat a harcra.
Az ebben az idszakban egyre nvekv als ostly, az egyik naprl a msikra l, szegny sors emberek krnyezetben elszaporod patknyok egyetlen ellensge, a terrier volt. Az als osztly is folyamatosan fejlesztette, gyors, kitart terrierjt. A terrierek, alacsony mozgkony kutyk voltak, akik ha kellett sajtmagukat is ellttk lelemmel. Noha alacsony, viszonylag kis test kutya volt, mgis ers felpts, ennek ksznhette azon kpessgt, hogy a bnyk, siktorok mlyn biztonsggal megfogja, meglje a patknyokat. k vdtk a baromfit, az lelmet a patknyoktl. Hamarosan versenyeket, sszejveteleket rendeztek, ahol bemutathattk kutyik kivteles kpessgeit. Az als rteg terrier sportjt, Ratting-nek nevezte. Patknyokkal teli utcarszeket pallkkal vlasztottak le, ott folyt a munka, a patknyfogs. Ha a kutya sikeresen, minl rvidebb id alatt meglte a patknyokat, gyztt, s gazdja is gyarapodott nmi pnzel, a fogadsok rvn. Nem tudni, hogy egszen pontosan mikor, a kzp angliai sznbnyszok, vasmunksok tervszeren tvzni kezdtk az ers Bull-dog s a mozgkony terrier vrt. Kialaktottk a Bull and Terriert. Ez a fajta, rendkvl harcias, kitn kzdkpessg, mozgkony kutya volt, mely elszr kzeltette meg az er-mret-erdmnyessg idelis arnyt. Egy minden szempontbl idelis sport kutyt kaptak a tenysztk. A drga s nehezen fedhet bika hecceket, felvltottk a kutya viadalok. A knnyebb gyorsabb kutyk a sport irnyvltsnak ksznhettk megjelensket. A B&T npszer harcos volt. A kzdelmek prgsek, ltvnyosak voltak, gy a sport npszersge egyre nvekedett. A kutyk, a krlmnyekhez kpest valamelyest kiegyenltettebb harcot folytattak, a kimenetel mindig kteslyes volt gy az eredmnyekre kttt fogadsok is mg izgalmasabbak lettek. Ezeket az sszejveteleket mr nem fnyes arnkban, hanem zskutckban, kocsmk hts udvarain, eldugott termekben bonyoltottk le. A kutyk, egy palnkkal, rccsal elkertett rszben harcoltak. Ezt a ngyszgletes, palnkokkal hatrolt teret PIT-nek neveztk. A sportot immr PITTING-nek , a harcokban gyzedelmesked kutykat pedig PIT DOG-nak neveztk. Szervezett meccsek folytak, kihvsos, meghvsos alapon, ahol tbb tucat kutyt is felvonultattak, s a gyztesekre fogadsokat ktttek. Ezek a viadalok az eredmnyorientci jegyben trtn tenyszts, csiszols rtkmri voltak. Folyamatos volt a fajta idegen vrrel trtn finomtsa, melyhez az angol terrier mellett, ms terrierek s idegen fajtk vrt is felhasznltk. Ez a munka hossz s kltsges volt. Ezen fajta egyenes g leszrmazottja az Angol Staffordshire Bull Terrier melyet 1930-ban hivatalosan is elismert az English kennel club. De a fejleszt munka, nem csak az anya orszgban folyt.
A XIX. sz. msodik felben megldul telepes hullmokkal a B&T is bekerlt az szak Amerikai kontinens vrosaiba. Kezdetben ezek a kutyk rz vd feladatokat is ellttak, vdte az llatokat, a csaldot. De a vadszatokon is kivlan megllta a helyt. A kialakul vrosok kolnii is ignyeltk az sszejveteleket, a szrakozsra, s ebbe beletartoztak a megjelen kutyaviadalok is. A viadalok, mindig nagy szm nzsereg eltt zajlottak, s egyre npszerbbek lettek a csodlatos kpessg kutyk. Az vtizedek sorn, egy sajtos B&T-t fejlesztettek ki, mely hosszabb lb, magasabb, valamivel nehezebb, de mozgkonyabb, prgsebb kutya volt, mint az angol rokon. A polgrhbor utn letelepl kereskedk, hajsok, sok angliai viador kutyt hoztak a kontinensre. Az angol Pit Dog-ok kzz tartozott a hres Paddy, Rafferty s Pilot is. Az angol kutykat tervszeren a lehet legnagyobb eredmnyessg szem eltt tartsval kereszteztk a hazai ebekkel. Kifejlesztve egy olyan kutyt mely megvalstotta a mret-er-eredmnyessg legidelisabb kombincijt. Kialakult egy mret-sly kombinci mely a legnagyobb eredmnyessget biztostotta. A kialakul fajta rajongtbora kzel sem csak a kutyikat harcoltatkbl, hanem az rtkeit felismer, kedvtelsbl tartkbl is llt. A tenysztk igyekeztek minl szlesebb krrel megismertetni nagyszer kutyikat. A fajtt kedvtelsbl, munkra tartknak, tenysztknek megjelent azon ignye, hogy kutyikat egy sszefog szervezetbe tmrlve, lefektetett alapelvek szerint tenyszthessk, versenyeztethessk tovbb. Az American Kennel Club azonban meglehetsen ktes mltja (jelene) miatt nem volt hajland befogadni a tenysztket. Persze ez cseppet sem tntortotta el ket, s sajt szervezetet hoztak ltre. Detroit-ban a hres sport kutys, elismert tenyszt Chauncy Z. Benett vezetsvel 1898-ban megalaktottk, a - mra az llamok msodik tenyszti szervezetv vl- United Kennel Club-ot. Lejegyeztk a fajta hivatalos elnevezst, mely American Pit Bull Terrier lett. Elfogadtk a napjainkban is irnyad fajtastandardot s a killtsok szablyrendszert. Az els regisztrlt Pit Benet's Ring volt. Persze tovbbra is voltak, akik harcra tenysztettk kutyikat, annak ellenre, hogy az USA tbb llamban 1878-ta tilos volt az llatviadal. Ezek a tenysztk az UKC-t nem tekintettk mlt tenyszti szervezetnek, gy a neves tenyszt John P. Colby s Guy McCord vezetsvel 1909-ben megalaktottk sajt tenyszti szervezetket az American Dogbreeders Association-t. A szervezet szkhelye Utah llam fvrosban, Salt Lake City-ben van. Ezen szervezet is American Pit Bull Terrier nven trzsknyvezte kutyit, amibl sok vita s flrerts szrmazott.
|
Az UKC- tenyszti szerint az ADBA-sok elloptk az lltaluk kitallt elnevezst ezzel is rtva a becsletes tenysztk munkjnak. Termszetesen az ADBA-s pitek napjainkban szintn jrszt trs s munkakutyk, s inkbb er versenyeken s killtsokon dntik el, hogy ki a jobb kzlk, s nem az arnkban. A kt szervezet tenyszti munkja termszetbl fakadan klnbztt, gy kialakult egy "harci" s egy "munkakutya" tpus. Az American Kennel Club is feleszmlt s a konszolidld tenysztket befogadva, elismerte a fajtt, mely az elhatrolds jegyben 1936- ban Staffordshire Terrier nevet kapta. Megindult a Staffordshire, majd ksbbi navn az American Staffordshire Terrier mint "elklnl fajta" tenysztse.
A Pit az 1900-as vek elejn rvendezett a legnagyobb npszersgnek. A Pit az vtizedek alatt fokrl fokra fejld, hihetetlenl kitart, ertl duzzad kutya volt, aki maga volt "Amerika". A sokoldalsg a tkletes alkalmazkod kpessg az er s intelligencia harmnijnak mintjv vlt. Az Egyeslt llamok kormnya, az els vilghbor alatt pitekkel szimbolizlta a katonkat, jelezvn a harci szellemet. Ereje, kitartsa, a soha fel nem ads, bens tisztasga, odaadsa, alkalmass tette erre a szerepre. A Pit, nemzeti kutyv vlt. Az RCA alkalmazta Nippen-t egy ismeretlen eredet pitet a tiszta zenei hangzst illusztrland. Kutynk tbbszr feltnt a rangos Life magazin cmlapjn, kpregny hs, st filmsztr lett. Kezdetben Rin-tin-tin-t is Pit jtszotta. Tbb filmszerepet jtszottak pitek az egyik leghresebb "sznsz" Petey "Little Rascals" a monoklis pit volt, akit sok msik fajtbl vlasztottak ki, mondvn a legalkalmasabb arra, hogy az "Our Gang"-ban gyerekekkel szerepeljen. Az els AKC staffi is Pety volt.
A Pit tenysztse termszetesen folyamatosan folyt tovbb ilyen vagy olyan irnyban. A fajta rajongi tbora egyre szlesedett, ugyanakkor fkpp szlhazjban egyre tbben emeltk fel szavukat a tovbbra is rendszeresen megrendezett kutyaviadalok ellen. 1970-ben megalakult az American Dog Owners Assotiation, az ADOA. Ez a szervezet immr politikai skon is a kutyaviadalok ellen kzdtt, s tagjai eredmnyeket is fel tudtak mutatni. Sajttjkoztatikkal, akciikkal, klnbz megmozdulsaikkal sikerlt elrnik, hogy nhny szervezt, rsztvevt letartztassanak, eltljenek. Br tevkenysgk nem rte el teljes mrtkben a viadalok megsznst, a mdik azonban kaptak a tmn, s elszeretettel mutattk a viador kutyk harcait. A laikus emberek szmra a Pitet mint gyilkol gpet festettk le. A mdia hrversnek egyetlen eredmnye az lett, hogy a Pitet egy jl behatrolhat, meglehetsen alacsony szocilis rzkenysggel br rteg szmra kedvelt tette. Ezek az emberek kutynk erejt, kitn kpessgeit arra hasznltk fel, hogy vlt vagy vals erejket, hatalmukat fitogtassk. Sajnos ez a folyamat zajlott le haznkban is. A minden hozzrtst, figyelmet nlklz "kikpzs" a vadts, meghozta az eredmnyt: A tudatosan, primitv mdon az ember ellen vadtott kutyk embereket tmadtak meg. A Pit szrnyetegg vlt, s eltltetett. Pedig ez a "szrnyeteg" ugyanaz a Pit volt, mint a szzad el legnpszerbb kutyja. A vres balesetek kvetkeztben nemcsak a Pitet, hanem rajongit is megblyegeztk. Hiba hangoztattk, demonstrltk kutyik igazi mivoltt, a vrre mindig oly hes mdia kpes volt manipullni a laikusokat. Sajnos haznkban is ugyanez a folyamat jtszdott le azzal az eltrssel, hogy nlunk tbb eurpai orszghoz hasonlan betiltottk a fajta tenysztst, korltoztk tartst. A trvny "alkotsa" alatt a legkisebb mrtkben sem vettk figyelembe az elismert hazai Pit-szakrtk tancsait, vlemnyt. Nyilvnvalan politikai trekvsek eszkzeknt, a fajtt csak nvrl, ltsbl "ismerk" tletet hoztak egy nagyszer kutyafajta felett, ezzel nmagukrl is rendkvl szegnyes bizonytvnyt lltva ki. A Pit nem a gengszterek kutyja! A Pit nem emberev gyilkos! Kialakulsnak vtizedei, szzadai alatt belevsdtt genetikai programja gtolja meg az ember elleni tmadst. A Pit viador kutya! A sz legszorosabb rtelmben ellenfele legyzsre alkottk meg. Olyan, mint egy tkletes fegyver: A legnagyobb hatkonysgot biztost mret-er-sly kombinci, gyorsasg, kitarts, kiemelked harap er, fjdalomtr kpessg, aclidegek, kzdkpessg. Ezek a gyzelem legfbb zlogai s ebben a gpezetben homokszem az ember elleni tmadhajlam. A Pit s eldei EGYETLEN szelekcis szempontja az eredmnyessg volt. A j kzdkutya tovbb rkthette tulajdonsgait, a vesztes kiesett. Nem trtnt emberszeretetre szelektls, az emberszeretet, tisztelet, csupn alapvet clszersg volt. Egy viador eredmnyessge, kitn kpessgein s fizikai, pszichikai felkszltsgn llt vagy bukott. Az ebnek egytt kellett dolgoznia a trnerrel, nem volt id bartkozsra, a munknak mennie kellett. Azonban a kemny munkhoz odaad, stabil kutyra volt szksg. Az a kutya, aki emberre tmad, nem j kzdkutya. Az "emberes" kutya ellenfeln kvl a nzkre, a brra, a segdekre is figyel: veszt. A viadorkutya acl idegekkel rendelkezik. Sokan kutynk tlftttsgt, ideggyengesgnek tudjk be. Az ideggyenge kutya nem j kzdkutya. Az a kutya, tnyleg olyan, mint egy vadllat, ellenfeleit is legyzheti, de csak addig, mg nem kerl szembe egy stabil ellenfllel: az ideggyenge kutya csak prg, prg, elszr idegileg majd fiziklisan is kifrad s veszt. A j harcos kiismeri ellenfelt, majd szisztematikusan "operl". A Pit intelligencija a harcban teljesedett ki. Badarsg azt lltani, hogy a Pit, akit hossz idkn keresztl a harcra, az eredmnyessgre az emltett szempontok alapjn szigoran szelektltak, valamivel is veszlyesebb, mintegy olyan munkakutyafajta, melyet vtizedeken, szzadokon keresztl arra tenysztettek, hogy parancsra, vagy parancs nlkl embereket tmadjon meg. A Pit ers, igazi lnyt csak durva erszakkal lehet megtrni ekkor egy ngylb fegyverr vlhat. pp olyann, mint a hasonl mdon megalzott ms fajtj kutyk. Br a Pit mg mindig kedvelt negatv tmja a mdiknak, vilgszerte egyre ersebb a Pit rajongk ltal alaptott klubok hangja. Tulajdonsgai rvn, szmtalan terleten megllja a helyt. Pit Bullt lthatunk tbb nemzet klmleges alakulatainl, Pitek dolgoznak katasztrfa mentkkel, vilgszerte hasznljk srlt, vagy ids emberek mell mint terapeuta, szmtalan kutys sportban jeleskedik. Taln a legsokoldalbb kutyafajta. Tkletes s mrhetetlenl odaad csaldtag. sosem kr, csak ad! Felsejlik az alagt vge, egyre tbb ember ismeri meg kutynkat. A r osztott sttusszimblum-szerep kikopni ltszik. Mind tbben s tbben ismerik meg s fogadjk el kutynk igazi arct. Egyre tbben ismerik meg a Pit Bull-t a KUTYT.
|