Nehzsly atltk, avagy a kutyk Herkulesei
2005.06.28. 15:50
Nehzsly atltk, avagy a kutyk Herkulesei
A sz szerint legnehezebb kutys teljestmnyvizsglati mdszer a slyhzs, angol nevn Weight Pulling. A laikusok szmra rdekes mdon ezen sportg bajnokai egyltaln nem a nagymret, nehztest fajtk kzl kerlnek ki. A slyhzs koronzatlan kirlyai az amerikai pit bull s az amerikai staffordshire terrierek.
Taln ennl is rdekesebb, hogy a sportot egyltaln nem az szmukra talltk ki. Az tlet egy olyan helyen szletett, ami nem igazn nevezhet ezen fajtk elterjedsi helynek, tipikus letternek. Alaszka zord s rendkvl hideg vidkn elszr az aranysk kezdtk fogadsbl sszemrni legjobb kutyik erejt a nagy Aranylz idejn. A malamutok rendkvli teljestmnynek hre azonban az jsgoknak ksznheten messzi fldre is eljutott. Ez kedvet csinlt msoknak is ahhoz, hogy kiprbljk sajt ebeiket. k azonban mr nem sznokat hztak a lefagyott havon, hanem kiskocsikat fldes vagy fves talajon.
Nem vletlen, hogy a kordhzsban nagy mlttal rendelkez fajtk voltak az elsk ezen a terleten. A rottweilert s a svjci hegyi fajtkat Eurpban a szegnyember lovaknt is ismertk mr vszzadok ta. k hztk a piacokra a tejes vagy zldsges ktkerek kiskocsikat, gy a feladat versenyszer zse sem volt idegen szmukra.
Maga a versenyszer slyhzs igazn a hetvenes vek elejn kapott lendletet. Ekkor azonban mr nem az eddig jl ismert fajtk uraltk a meznyt, hanem az APBT s az amstaff. Br ezek a kutyk jval kisebbek s knnyebbek voltak legfbb vetlytrsaiknl, rendre legyztk ket. Nemcsak testtmegkhz viszonytva hztak jval nagyobb slyokat, de abszolt sszehasonltsban is ernyerk voltak.
A versenyzs az ADBA (American Dogbreeders Association) gisze alatt egyre szervezettebb lett, s szigoran rgztett szablyrendszer szerint folyt tovbb. A rsztvevk rtkes djakrt versengtek, s a gyztes cmeknek valdi tartalma volt. Ez egyben meg is magyarzza azt, hogy mirt vlt ilyen npszerv a sportg napjainkra. A vilg legersebb, legbtrabb fajtjnak tulajdonosai elfogadtak egy egyszer igazsgot: ez a legjobb mdja annak, hogy megmutassk a kutyikban rejtz hatalmas ert, elszntsgot s kzdszellemet.
Vgezetl kt fantasztikus teljestmny:
1983-ban egy chicagi bemutatn az akkor hatves Ch. Tryarr Diamondback Redbolt nev 31 kg-os amstaff t mterre hzott egy kiskocsit, melyen a szponzor szraztpgyrt cg termkeibl 3000 fontnyi (1359 kg) volt. Az ADBA, mivel a hzs nem meghirdetett, szablyszer verseny volt, nem hitelestette az eredmnyt. Br ez semmit sem von le rtkbl.
Az ADBA mig rvnyben lv cscsa 1992-bl szrmazik. Ekkor egy versenyen Sorrel’s Poor Boy nev, ugyancsak 31 kg-os APBT kan szablyos krlmnyek kztt teljestett ugyanazt a slyt. Ez a kutya slynak 44-szerese!! Ezt az elkpeszt eredmnyt azta sem sikerlt megdnteni.
Mi jsg itthon?
Magyarorszgon a Bull-tpus Terrierek Magyarorszgi Klubja rendez az ADBA szablyainak megfelel versenyeket. Az elst tavaly oktber 6-n tartottuk, melyen sajnos a plya s a kiskocsi llapota miatt nem szlettek a legjobb nemzetkzi eredmnyekkel sszevethetk. De a cscs gy is, ilyen krlmnyek kztt is 800, 5 kg volt! Tbb mint biztat, hogy a legjobb versenyzk mindegyike 1 tonns szemlyautkkal edz hetente tbbszr, gy egy j plyn kpesek lehetnek akr mzskkal is tbbet hzni. A vilgcscs mindenesetre veszlyben van…
A BTMK versenyein a slyhzst mindig megelzi a ktlhzs. Ez egyrszt szintn elgg objektv mdja a teljestmnyvizsglatnak, msrszt j bemelegts a nehezebb szmhoz.
Hogyan ksztsk fel kutynkat a slyhzsra?
Elszr is vssk esznkbe: a versenyzs egy hobbi, gy csak akkor zzk, ha gy kutynk, mint a magunk szmra rmet okoz. Ne erltessnk olyasmit ebnkre, amit nem szvesen, teljes lelkesedssel vgez.
Msodik tancs: ne essnk ktsgbe, ha kutynk nem szletett slyhz bajnoknak. Ahogyan nem minden nmetjuhszbl lesz Kntor, gy nem minden amstaffbl vlik Tryarr DB Redbolt. Ettl mg kitn munkakutya, vagy mg fontosabb, remek trs vlhat belle.
Ebnknek minimum egyvesnek kell lennie ahhoz, hogy elkezdjk a komoly munkt. A slyhzst radsul meg kell elznie egy kb. flves idszaknak, amit tekinthetnk alapozsnak. Ekkor ptjk fel az llat izomzatt gy, hogy az extrm mdon is terhelhetv vljon. Ezt futtatssal rhetjk el. Ha a kutya a flves peridus vgn klnsebb fradtsg nlkl, kb. 1 ra 40–50 perc alatt lefut 20 km-t, egy szvs s ers izomzat alanyt kaptunk a slyhzs megkezdshez.
Ehhez a kutynak tudnia kell a helybenmaradst s a behvst. Kezdetben a gyakorlatok vgrehajtsa kzben tarthatjuk przon is, de csak addig, amg megtanul egyenesen hzni. Ekkortl vegyk le rla a przt, hogy csak a hzsra figyeljen, s vletlenl se adhassunk megtveszt jelzst az eszkzzel.
A hzshoz a kutya egy hmot visel, melynek viselshez elszr sta kzben kt-hrom alkalommal szoktassuk hozz. A legjobb a sznhz kutyk egsz testet tfog, mszlbl kszlt hmja. Ha mr nem idegenkedik viselstl, kssnk a hmhoz egy msfl mteres ktllel egy rgi autgumit. Elszr valsznleg idegesteni fogja az ebet a mgtte srld hangot hallat nehezk, m nhny prba utn gond nlkl hzza majd. A hzst csak sima fves, esetleg dnglt fldes talajon vgeztessk.
A kezd kutyknl alapelv: kis sly, rvid tv, nagy dicsret, sok jtk. Hetente kt-hrom alkalommal, mindig csak kt-hrom hzssal eddznk. Egy hzs ne legyen tz-tizent mternl hosszabb.
Minden hzs utn pihentessk kicsit a kutyt, de csak az edzs vgn vegyk le rla a hmot. Egy edzs gy maximum tz percig tart csak. A kztes napokon futtassuk tovbb ebnket, lehetsg szerint hetente egy pihennapot tartva. Ezen szigoran csak jtszunk, illetve stljunk ebnkkel.
A slyt csak akkor nveljk, ha rtelme van. Ezt gy tehetjk, hogy az autgumi bels perembe tglkat helyeznk. A fokozatossgrl azonban ne feledkezznk meg! Jusson esznkbe, hogy a srlds miatt a kutya a gumi slynak tbbszrst hzza!
Fl, esetleg egy v komoly edzs utn az autgumi pereme tele lesz tglval, ami a mrlegen is negyven-tven kilt jelent. Ez a hzsnl legalbb tzszer ennyit jelent ! Ha ezt kutynk gond nlkl teljesti, vltanunk kell. Egy knnyebb szemlyaut, pl. Trabant vagy kis Polski a megfelel eszkz. Az id mlsval mr ez sem lesz elg, ekkor fokozatosan nehezebb autkat kell keresnnk az edzshez. Az extrm nehz, maximlis teljestmnyt kvn hzsbl kutynk egy-kthetente egyet teljestsen.
Egy lsportolnak nemcsak edzsre, de megfelel tpllkra is szksge van. Csak a legjobb lehet elg j neki. Izmai feszltsgt oldhatjuk szssal, masszrozssal. Mivel krdeztk, ltezik: ne ksrletezznk szteroidokkal, fehrjk s vitaminok adagolsval! Ezzel csak a kutya egszsgt kockztatjuk!
|