Amerikai fajtk
2005.06.28. 15:46
Akrcsak az USA polgrainak bevndorl sei, az Amerikban ismert kutyafajtk tbbsge is ms orszgok szltte. Azonban lteznek olyan fajtk is, melyek az llamok fldjn alakultak olyann, amilyennek ma ismerjk ket, s a nemzetkzi kinolgia szervezetek amerikai fajtnak ismerik el ket.
Alaszkai malamut

Ez a fajta az eszkim mahlemut trzsrl kapta nevt, mely Alaszkban lt, a Kotzebue tengerszorosnl. A malamute egyike a legrgibb, arktiszi sznhz-kutyknak. Ezek a kutyk tettk lehetv, hogy az emberek a kemny sarkkri viszonyok kzepette is utazhassanak. A hres „szrum-vlt” egyik vezrkutyja, Balto is malamut volt. 1925 teln slyos diftriajrvny trt ki Nome vrosban, ahol alig volt oltanyag.
A 658 mrfldre lv Nenanbl kutyasznok juttattk el a szrumot Nome-ba, egymst vltva. Az utols fogat vezrkutyja volt Balto, akinek New York-ban, a Central Parkban egy szobor llt emlket. Ezt a npszer sznhz-fajtt 1935-ben regisztrlta az Amerikai Kennel Klub, s a Working csoportba sorolta. A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg az tdik fajtacsoportba sorolja az alaszkai malamutot.
Amerikai eszkim kutya

Az ltalnosan elterjedt felttelezssel ellenttben, ez a fajta nem a sznhz-fajtktl szrmazik. Az „Eskie” a spiccektl szrmazik. A XIX. szzadban ez a fajta elssorban nmet telepesek kzssgeiben fordult el, de ksbb npszer kutyjv vlt az utaz cirkuszoknak az egsz USA terletn. A fajta gyessgnek s szemet gynyrkdtet, hfehr szrzetnek, szmos produkciban, mg ktltncosknt is szerepeltek eszkim kutyk. Az AKC 1995-ben ismerte el hivatalosan az Eskie-t, s a Non-Sporting csoportba sorolta. Nem FCI ltal elismert fajta.
Amerikai vzi spniel

E fajta pontos szrmazsa nem tisztzott, mindenesetre modern formja az USA kzp-keleti terletn alakult ki, mondhatni, Wisconsin hivatalos llami kutyja. Sokan az r vzi spniel s a curly coated retriever leszrmazottjnak tartjk, amit vastag, sr, hullmos szrzete is altmaszt, mely a vz s az idjrs viszontagsgai ellen kivl vdelmet nyjt. Kivl tulajdonsgait, mint gyorsan, hatkonyan s szvesen apportroz vadszkutya, mr rgta mltnyoljk az llamokban. Ezt a kedves s knnyen tanthat vadszkutyt 1940-ben ismerte az AKC s sorolta a Sporting csoportba. Az FCI beosztsa szerint a nyolcadik fajtacsoportba tartozik.
Amerikai staffordshire terrier

Az „amstaff” igazi amerikainak tekintett kutyafajta. Az 1800-as vek elejn kezdett kialakulni a korabeli bulldog s terrier keresztezsekbl. 1870 eltt Pit Dog, Pt Bull terrier, American Bull Terrier s Yankee terrier nven ismertk az llamokban. Ennek a kutyatpusnak risi szerepe volt a korabeli farmerek s telepesek sikeres „honfoglalsban”. ltalnos munkakutyaknt hasznltk a mezgazdasgi munkban (kocsihzs, stb.), de vadszknt is megllta a helyt vaddiszn, st medve ellenben is, s persze megvdte gazdjt s annak tulajdont, a birtokot. Harcikutyaknt is hasznltk ezeket a kivl ebeket, ennek ksznheti a fajta a kiemelked vitalitst.
Sajnos gyakrabban emltik az amstaff seit harcikutyaknt, mint a farmerek sokoldal munkakutyjaknt. Az AKC 1936-ban regisztrlta a fajtt, majd 1972-ben amerikai staffordshire terriere bvtette a nevt, hogy megklnbztessk az angol staffordshire bullterriertl. Az AKC s az FCI egyarnt a terrier csoportba sorolja ezt a fajtt.
Amerikai cocker spniel

Anglibl importlt spnielekbl vlt nll fajtv. Az amerikaiak szmra – az szemszgkbl nzve rtheten – a „sima” cocker spniel elnevezs az amerikai cocker spnielt jelli, mg az eurpaiak szmra klasszikus cocker nluk szigoran az angol cocker spniel. Az AKC 1879-ben regisztrlta az els cockert, s csak 1946-ban az els angol cocker spnielt. A fajta amerikai eredete egszen 1620-ig nyomon kvethet, mikor a Mayflower nev angol haj egy masztiffal s egy spniellel a fedlzetn kikttt New England partjainl.
Boston terrier

Amerikai riembernek is nevezik visszafogott termszete s fekete-fehr „szmokingja” miatt. Amerika egyik shonos fajtja. Mint neve is mutatja, Bostonban alakult ki, az angol bulldogbl s a fehr angol terrierbl. seit 1889-ben mutattk be elszr killtsokon. Akkoriban gyakran „kerekfejnek” vagy bullterriernek hvtk a fajtt. A boston terrier a non-sporting csoport tagja, s az AKC mr 1893-ban hivatalos fajtaknt ismerte el. Az FCI a kilencedik fajtacsoportba, a trsasgi kutyk kz sorolja.
|