Ausztrl karrier
2005.06.21. 10:00
Nagy-Britannia terrieres nagyhatalom: a legtbb terrierfajta a brit szigetek szltte, st a csekly nem brit terrierfajta kialakulsban is ltalban k jtsszk a fszerepet. Ausztrlia kt terrierfajtval rendelkezik, melyek els pillantsra csupn szrzetkben klnbznek. A rvidebb, durvbb szr ausztrl terriert shonos fajtnak tartjk; ezeket a kutykat yorkshire terrierekkel keresztezve alaktottk ki a hosszszr silky terriert. Br a hatalmas kontinensen tbb psztor- s juhszkutyafajta is kialakult, mgis az aprcska ausztrl terriert ismertk el elsknt, st, klfldn is volt az els hivatalos ausztrl fajta. Br napjainkban nem tartozik a legismertebb fajtk kz, vilghdt krtjnak tovbbi rdekessge, hogy az Amerikai Kennel Klub els terrierknt az ausztrl terriert vette fel trzsknyvbe, nyilvntartsnak 114. fajtjaknt.
A nyilvnossg el elszr 1868-ban lpett egy durvaszr ausztrl terrier, egy Melbourne-ben rendezett killtson. 1887-ben, ugyancsak Melbourne-ben mr klubot is alaptottak az j fajta kedveli, 1896-ban hivatalos fajtalerst ksztettek az ausztrl terrierrl, gy 1899-ben mr „ausztrl terrier, durvaszr” megjellssel indultak a vrses vagy black and tan szn kiskutyk a killtsokon.
Az ausztrl terrier az egyik legkisebb munkaterrier. Tazmniban mr az 1880-as vek elejn ismert volt ez a durvaszr terrier, krds, hogy valban shonos fajtrl vagy a kontinens partjain elsknt kikt, angol hajkkal rkez terrierek leszrmazottjrl van sz. Mindenesetre ksbb tudatosan kereszteztk ezt az shonosnak tartott fajtt ms terrierekkel, hogy a kvnatos tulajdonsgokat tovbbfejlesszk. Szinte mindegyik trtnetr egyetrt azzal, hogy e clbl felhasznltk a korabeli Dandie Dinmont, Skye, Blac-and-Tan (ma Manchester), s taln a cairn terriert.
A keresztezsek, s persze a szelekcis munka, olyan csinos kis kutyt eredmnyeztek, melyre a telepesek nem csak otthon lehettek bszkk. Az ausztrl terriernek szlssges idjrsi s talajviszonyok kzepette kellett helytllnia. Elssorban rgcslk s kgyk ellen hasznltk a farmon, birkatelepeken, tengerparton vagy ppen bnykban, aranylelhelyeken.
Szksg esetn a birkkat is felgyelte, megbzhatan jelezve minden idegen betolakodt. Az ausztrl terrier napjaikban is kivl vlaszts killtsra, sportra, laksba, csaldba, birtokra egyarnt. Talpraesett, magabiztos, minden irnt rdekldik. Kivl szeme s hallsa van, nagyon j jelzkutya.
Minden klmhoz s talajhoz alkalmazkodik, szrzete vzll, alig hullik, gy egsz vben knyelmesen tarthat. Mg mindig rettenthetetlen patknyfog s vadszterrier, de egyben kedves, klnsen ragaszkod kedvenc is: mivel olyan krlmnyek kztt alakult ki, hogy klnsen „stresszes” helyzetekben is szorosan egytt kellett mkdnie az emberrel, fokozottan ktdik gazdjhoz, felelsnek rezve magt az egsz hztartsrt. J csaldi kutya, de egyedlll embereknek is kivl trsa. gy tnik, beteljesedett a korabeli tenysztk elkpzelse, akik egy szvs, okos, kemny kis kutyt akartak, mely jl brja az egsz napos munkt a szabadban, de egyben elg kicsi s knnyen kezelhet ahhoz is, hogy jszaka bevigyk magukkal a hzba.
Mr a fajta kialakulsnak korai szakaszban exportltak ausztrl terriereket Angliba s az Egyeslt llamokba, 1933-ban mr nll fajtaknt ismertk a brit szigeteken, 1960-ban pedig mr 58 ausztrl terrier szerepelt a hres amerikai Westminster killtson.
A msik ausztrl terrier, a silky terrier elssorban, hossz, selymes szrzetben klnbzik rokontl. A XIX. szzad vgn tbb yorkshire terrier is rkezett Victoria s New South Wales llamba. Nhny tenyszt, hogy megprblja a szrsznt javtani a kk-fekete szn ausztrl terriereknl, nagyobb nvs yorkshire terrierekkel fedeztette ausztrl terrier szukit. Az almok igen klnbz kiskutykat eredmnyeztek. Egyikket ausztrl, msikukat yorkshire terrierknt lltottk ki, a harmadik tpusbl pedig j fajta szletett, az ausztrl silky terrier, melyet eleinte Sydney silky terriernek hvtak. 1906-ban s 1909-ben kt fajtalers is szletett, New South Walesben s Victriban. Az egyik eltrs a sly meghatrozsban mutatkozott.
Az 1906-os verzi 6 s 12 font kztt szabta meg a hatrt. Az 1909-es vltozat kt slycsoportot rt le, a 6 font alattit s a 6–12 font kzttit. A msik klnbsg a fltartst rintette: a New South Wales-i csak a felll, mg a Victoria-beli a lelg flet is engedlyezte. 1926-ban jabb fajtalers szletett, mikzben a tenysztk prbltak megegyezni a kutyk slyt illeten.
1932-ben Victoria llam Kennel Control Council nev bizottsga megtiltotta az ausztrl, a silky s a yorkshire terrier tovbbi keresztezst, 1955-ben pedig a Sydney silky terrier elnevezst a hivatalos ausztrl silky terrier elnevezsre mdostottk.
1958-ban jabb tenyszti klub alakult, az Australian National Kennel Council, melynek egyik legels intzkedse a silky terrier fajtalerst rintette. A klub ugyanis tudomst szerzett arrl, hogy az amerikaiak szeretnk hivatalosan is elismert fajtv tenni a silky terriert az llamokban, gy szksgess vlt egy egysges, ausztrl nemzeti standard megfogalmazsa.
Ez vgl 1959-ben ltta meg a napvilgot, az idelis slyt 8-10 font kztt meghatrozva, mely kb. 3,6–4,5 kilgrammnak felel meg.
|