American Pit Bull Terrier II. rsz
2005.05.31. 21:21
American Pit Bull Terrier II. rsz
Oktberi szmunkban a fajta kialakulsrl, amerikai trtnetrõl, a mdia ltal „re" osztott szereprõl rtunk. Ebben a szmunkban csokorba szedtnk nhny ltalnosan elterjedt vlekedst s megprblunk ezekre objektv vlaszt adni.
lljanak itt a leggyakrabban hangoztatott tvedsekre adott megalapozott vlaszok, melyek segthetnek a fajtval kapcsolatos vals kp megalkotsban:
Tveds: a pit bullok keverkek, korcsok, ilyen fajta nincs.
Tny: a pit bull 1898. (UKC) ta bejegyzett s trzsknyvezett fajta. Valban kt klnbzõ tpus kutya - az õsi buldog s valamelyik/tbb vadszterrier - keresztezsbõl szletett, de ugyanez elmondhat az sszes bull tpus terrierrõl, s ms „sszetevõkkel" ugyan, de a ma ismert csaknem ngyszz fajta jelentõs hnyadrl is.
Tveds: a pit bullok „harcikutyk".
Tny: minden orszgban, ahol e szgyenletes gyakorlatot folytatjk, csupn a pit bullok prszz fõs csoportjt kpezik s hasznljk viadalokra lelkiismeretlen emberek. Ez a szm az llomny csak trtekben kifejezhetõ szzalkt teszi ki - nhny frges alma miatt azonban mg nem dobjuk ki az egsz termst! Noha e kutyk jelentõs rsze a viadalok nlkl is ktsgtelenl rossz kezekben van, a velk - helyesebben gazdikkal - szembeni fellps hatsgi utat kvn. A legtbb pit bull mindenfle problma nlkl csaldi kedvencknt vagy munkakutyaknt li lett, mivel megfelelõ nevelssel nagyszerû trsai az embernek.
Tveds: a pit bullok vgletesen agresszvek.
Tny: Prof. Alfons Estett etolgus, az „American Temperament Test Society" megbzsbl a'90-es vek elejn elvgzett egy ksrletsorozatot. Ezen tbb tucat fajta kpviselõi mellett - nyilvnvalan nem a viadoregyedek, hanem a tbbsgben lvõ szocializlt trs- s munkakutyk kzl val - pit bull terrierek vettek rszt. A teszt sorn vizsgltk az idegen kutykkal s ms llatokkal, valamint ismeretlen szemlyekkel szemben tanstott viselkeds agresszi-fokt, valamint a vratlan helyzetekre (hirtelen zaj- s fnyhatsok, stb.) val reaglsokat. A vgeredmny: a tbbi fajta tlagos megfelelse 77%-os volt, mg hõseinkk tbb, mint 90%!
Tveds: a pit bullok „genetikailag eltorztott harci gpek", ezrt minden kutyra rtmadnak. (Idzet a hangzatos jsghrekbõl, az njellt szakrtõk nyilatkozataibl.)
Tny: ktsgtelen, hogy a pit bullok olyan fizikai adottsgokkal szletnek, melyek egyetlen ms fajthoz sem mrhetõek. Ehhez a fizikumhoz erõs ntudat s magabiztossg is trsul, amely rvn nem partnerek a kutyk kztti szoksos erõfitogtatsokban (szõrborzols, vicsorgs, a msik lkdsse, stb.), melyeket a ngylbak szinte minden sta alkalmval „eljtszanak" azonos nemû trsaikkal. Ezek az egyms kztti sorrendet hivatottak eldnteni: mindannyian megprblnak a hierarchia cscsra kerlni. Ez minden fajtj kutya esetben termszetes igny. Hõseink azonban mr oda helyeztk magukat, s mivel tisztban vannak erejkkel, nem tûrik, hogy elsõbbsgket a tbbi kutya megkrdõjelezze.
 Kt pit bull tmadsban. Legtbbnkben ez a kp l a fajtrl.
|
Azonban a legtbb kutya mret alapjn tli meg ellenfelt, ezrt gy gondoljk, hogy a kistestû pit is egy leendõ „alattval". gy megprbljk - akr kpletesen, akr tettleg - maguk al gyûrni õt. Ksõbb persze rbrednek arra, mekkort tvedtek.... A fajta „civil" (teht nem hivatsos viador) kpviselõi egybknt a nzeteltrs tisztzsa, azaz a msik kutya legyõzse utn bksen megfrnek a korbbi ellenfllel. rdekessgknt emltem, hogy a verekedst kvetõen a pit bullok gyakorlatilag azonnal megnyugszanak.
Tveds: a pit bullbl „eltûnt a megadsra vonatkoz gn". (A nagytuds dilettnsok msik kedvenc frzisa.)
Tny: annyiban igaz, hogy õk sohasem adjk meg magukat. Egyszerûen nem ismerik azt a dolgot, hogy „htrafel lpni". Azonban egy szocializlt pit bull mr kiskortl kezdve elsajttja, megtanulja felismerni ezt a viselkedsformt a msik kutya rszrõl. Teht nem gnek hordozta (azaz veleszletett), hanem tanult magatartsformrl van sz, melyet a harcra kpzett, hergelt llatokbl egyedileg „radroznak" ki.
Tveds: a pit bull harapja meg a legtbb embert.
Tny: az USA-ban az vtized elejn sszestettk 1980. s 1990. kztt szmontartott kutyatmadsokat. Mivel vente tbb, mint ktmilli esetrõl van sz, meglehetõsen terjedelmes adatbzist kellett csoportostani. Ennek eredmnyeknt kiderlt, hogy a komoly, azaz maradand srlst eredmnyezõ harapsos esetek mindssze 1.89%-rt felelõsek a pit bullok. Biztosan meglepõ, de ezzel csak a 15-20. hely kztt llnak a fajkutyk esetben!
Tveds: a pit bullok megtmadjk a kisgyerekeket.
Tny: a fajta kpviselõi, akrcsak a legtbb kutya, egyszerûen imdjk a gyerekeket. Hangslyozottan jtkos termszetk rvn ugyanis bennk ltjk a potencilis jtsztrsat. Velk kilhetik a hancrozs, fogcskzs, labdzs s bjcskzs irnti olthatatlan vgyukat, s a jtk vgn egytt pihenik ki a fradalmakat. Mindennek termszetesen elõfelttele, hogy a kutyt mr klykkortl hozzszoktassuk a kisgyerekek trsasghoz, s ez legalbb ennyire fontos visszafel is. Tapasztalat alapjn llthatom, hogy a jtk hevben sokkal inkbb a ktlb lurkkat kell nyugodtabb viselkedsre inteni, s megtantani a kutyval val helyes bnsmdra.
rdekessg: a bull and terrierek kzismert beceneve „The Children's Nursemaid", azaz a gyermekek dadja volt a mlt szzadi Angliban.
Mtosz: a pit bullok legyõzhetetlenek, nincs ellenfelk a kutyk kztt.
 Pit bull s dobermann jtszik. Figyeljk meg, hogy ez utbbi milyen tapintatosan, fogait nem mutatva (azaz nem fenyegetõen, hanem mr-mr gyengden) fogja t partnere nyakt.
|
Tny: val igaz, hogy a fajta kzvetlen õsei a kutyaviadalok embertelen cljra legutoljra kitenysztett tpust, a tkletes fizikum, szilrd jellemû eszmnyi harcost testestettk meg. Ezt lthatjuk mai utdaik felptsn is, s emiatt mg mindig õk a legalkalmasabb alanyok ehhez a tevkenysghez. Pratlan kitartsuk rvn rendkvl hossz s ltvnyos kzdelmeket vvnak a nzõk nem kis rmre. Azonban nem vletlen, hogy a viadalokon slycsoportok szerint mrkõznek a kutyk, aminek okt ne a humnus, hanem a racionlis gondolkodsban keressk. Egsz egyszerûen arrl van sz, hogy a huszont kils pit bull eslytelen lenne egy hetvenkils masztiffal, Bordeaux-i doggal vagy ppen Tosval szemben, amelyek szintn ppen eleget õriznek ugyancsak viadorkutya-õseiknek jellembõl.
Mtosz: az APBT-ok harapsnak erõssge elrheti az 1000 kilopontos hatrt is.
Tny: Dr. I. Lehr Brisbin, a Georgia State University professzora, a Savannah River kolgiai Laboratrium vezetõ munkatrsa mondta: „Nincs tudomsom olyan tanulmnyrl, amely a klnbzõ kutyafajtk harapsnak erõssgt hasonltan ssze. Ennek legfõbb oka nyilvn abban rejlik, hogy egyszerûen nem ltezik olyan mdszer, mellyel az kellõ - azaz a tudomnyos sszehasonlts ignyeinek megfelelõ - pontossggal lemrhetõ lenne."
Mtosz: ha a pit bullok egyszer megragadtak valamit, azt hallukig nem engedik ki fogaik kzl.
Tny: az egykori viadorkutyk esetben egy ilyen tulajdonsg vgzetes volt, hiszen - amennyiben nem „j" helyen fogtk meg ellenfelket - a msik kutya sztszabdalhatta õket. Azonban ez a „szjzrrl" szl trtnet is csak olyan tvhit, mint a tbbi. Igaz, hogy e kutyk borzalmasan erõs harapsukat kpesek voltak igen hossz ideig lazts nlkl fenntartani, de azonnal vltottak, ha az ellenflen jobb fogs knlkozott.
Gyakran a sajtban tallhat hreket is megtmogatjk „szakvlemnyekkel". Ezek leginkbb olyan „hozzrtõktõl" szrmaznak, akik tudatlansguk rvn az ismeretlensg kdben rejteznek. Aztn, amikor jobb hjn a mdia vgre lehetõsget ad szmukra a megszlalsra, a legkptelenebb magyarzatokkal llnak elõ olyasvalamirõl, amirõl fogalmuk sincs! A kutyaviadalokat szervezõk s a felelõtlen, dilettns vagy egyszerûen csak fleszû tulajdonosok mellett a sajt s az ltaluk elõkotort nagyokosok „munkssgnak" is ksznhetõ a mai helyzet. Emiatt a Pit Bull Terrier-t sok llam „cane non grata"-nak minõstette s megtiltotta, vagy legalbbis lehetetlenn tette tartst.
Magyarorszgon a '90-es vek kzepn a sajt aktv kzremûkdsvel kezdetben elhintettk, majd nap mint nap folyamatosan sulykoltk a „harcikutys" sztorikat. Ezzel nemcsak az adott lap eladhatsgt biztostottk, de egyszersmind a szelep s a bûnbak szerept is rruhztk ezekre a kutykra. 1992. s 1999. kztt tz „harcikutys" harapsos eset trtnt, melyek kzl bizonythatan mindssze hrom rhat fel a pit bulloknak. Szerencstlensgkre ppen ezek kzl egy halllal vgzõdtt. Ezenkvl nagyvonalan elfeledkeztek a fenti szm tbbszrst kitevõ ms fajtk s keverkek ltal elkvetett, a hallos kimenetelûek tekintetben a pit bullokt ugyancsak jval meghalad mrtkû tmadsokrl.
Sokszor rtuk mr: egy megfelelõ krlmnyek kztt tartott, tudatosan s hozzrtssel - de ami legalbb ilyen fontos: szeretettel - nevelt kutya problma nlkl tarthat. Gazdja csaldjba s a huszonegyedik szzad forduljnak trsadalmba, a mindennapi letbe tkletesen beilleszkedõ igazi trs. Olyan bart, aki teljes biztonsgot nyjt, nfelldoz õre szeretteinek, ugyanakkor nagyszerû jellemvel szeretnival, bohks kedvenc, gyermekeink jtsztrsa.
|