Az eredete
2005.05.31. 21:14
A fajta megismerst legjobb egy rvid visszatekintssel kezdeni, "a jelened gykereidben rejtzik" elv alapjn. A trtnet a kzpkori Anglia marhaterel s - lefog kutyinl, a bulldogoknl kezddik. Ezeket a hatalmas tmeg, masszv felpts ebeket senki se tvessze ssze a jelenkor angol bulldogjaknt ismert kutyjval.
A cirkuszi ltvnyossgok irnt fogkony kor vllalkoz szellem kpviseli hamar felismertk, hogy a mszroskutyk nagyra becslt tulajdonsgai ms terleten is remekl hasznosthatk, s ezzel el is rkeztnk az llatviadalok szgyenletes korszakhoz. A hihetetlen npszersgnek rvend rendezvnyeken a bulldogok nemcsak medvkkel, farkasokkal kzdttek sikeresen, de egymssal is vres harcokat vvtak. Az 1700-as vek vgn azonban mr bulldog s vadszterrier keverkek is megjelentek a viadalokon.
Tulajdonosaik e keresztezsektl nagyobb frgesget, kitartst (rtsd: a harcban val sikeresebb rsztvtelt) vrtak, amit ezek a bulldogoknl kisebb termet kutyk igazoltak is, olyannyira, hogy nhny v alatt gyakorlatilag kiirtottk kzvetlen seiket a harci arnkbl. Az 1800-as vek elejn a bulldog s terrier keverkek tenysztse kt irnyba folyt Angliban: az egyik James Hinks nevhez fzdik (az angol bullterrier megteremtje), a msik pedig a bnyirl s nehziparrl hres Staffordshire-vidkre volt jellemz - ennek ksznheti ltt s nevt a mai staffordshire.
Erre az idszakra tehet az Eurpbl Amerikba irnyul tmeges kivndorls megindulsa is: a jobb let remnyben hajra szllk nemcsak ingsgait, de vetern bulldogjaikat, illetve bulldog-terrier keverk llataikat is magukkal vittk. Ezek a kutyk az jvilgban nemcsak meghonostottk a viadalok "nemes" intzmnyt, de egymssal folyamatosan keveredve szmtalan - vidkenknt, st gyakran vrosonknt eltr - vltozatot hoztak ltre. Ezek a sznkben s mretkben is jelentsen klnbz tpusok rendkvl vltozatos neveken vltak ismertt, azonban mindegyik elnevezs utalt ezen kutyk harci eredetre, illetve felhasznlsukra.: pit dog (a viadalokra hasznlt fldbesott verem, vagy palnkkal lekertett trsg angol neve: pit), yankee terrier, yankee bulldog, hogy csak nhnyat emltsek. Esetkben egyetlen tenysztsi cl ltezett: a kutyaviadalra val alkalmassg, a kzdelmekben remlt jobb eredmnyessg. A "jobb marad letben" kegyetlen szelekcis gyakorlat azonban elindtott egyfajta homogenizcit: hamar kiderlt ugyanis, hogy a legnagyobb fizikai ert a legnagyobb kitartssal s frgesggel egy bizonyos mretkategria testesti meg, s ez a 45-50 cm-es marmagassg a kb. 25-30 kg-os testsllyal prosulva. A tbb-kevsb kialakult mreteken tl azonban mg mindig szmtalan tpus ltezett, elssorban a fejforma s a testfelpts terletn jelentkeztek a legszembetnbb klnbsgek. Ne felejtsk el, hogy ekkor mg nem a legelnysebb kllemre val trekvs volt a tenyszti munka alapja, hanem a tkletes fizikum s kzdszellem kialaktsa volt a cl. Az 1898-ban, a Michigam llamban Detroitban megalakult a United Kennel Club mindenesetre megkezdte ezen kutyk regisztrlst - amerikai pit bull terrier nven.
Akadtak azonban olyan tenysztk s ms kutyabartok, akik szerint e pomps llatokat cltalanul vreztettk el a kegyetlen viadalokon s a bennk rejl bmulatos kpessgeket oktalanul elpazaroltk. Ezrt tervszeren lttak hozz kutyik keresztezshez, a fizikumon tl immr slyt helyezve a jellem, a karakter s a mindennapi hasznlhatsg krdsre is. Cljukat, hogy az egykori gladitorbl az embert mindenekfelett tisztel s szeret, kiegyenslyozott idegrendszer, nagy munkabrs, sokfle clra felhasznlhat ebet alkossanak, teljes mrtkben sikerlt elrnik. Nekik ksznhet, hogy az amstaff olyannak alakult ki, mint amilyennek ma ismerjk: a vgtelensgig jtkos, kedves s odaad trs, aki azonban ksz brmi ron megvdeni szeretteit s a re bzott rtkeket.
Az vtizedekig tart tenyszti munka eredmnyeknt az egykori viadoregyedektl szrmaz "showvltozat" egyre jobban elklnlt a tovbbra is kutyaharcra hasznlt llomnytl. Az j vltozat - hiszen ekkor, nagyjbl a szzadfordul krnykn mg nem beszlhetnk nll fajtrl - egyre npszerbb vlt s elktelezett hvei szksgt reztk annak, hogy kedvenceiket hatrozottan megklnbztessk a vres felhasznlsra utal s ppen ezrt rosszul cseng pit bull nevet visel kutyktl. Nhny tbb-kevsb tall vltozat elterjedse utn, melyek kzl rdekessgknt rdemes megemlteni az amerikai bullterriert, vgl az amerikai staffordshire terrier elnevezs honosodott meg s tallt elfogadsra a tenysztk rszrl. Az American Kennel Club is ezen a nven kezdte trzsknyvezni ket 1936 nyarn, s ekkor alkottk a fajta standardjt, amely azta vltozatlan formban ll fenn. A msik szervezet, az UKC (illetve a ksbb alakult American Dogbreeders Association, rviden ADBA) egybknt a mai napig csak a pit bull terrier elnevezst fogadja el, s nem "vesz tudomst" az amstaff - mint nll fajta - ltezsrl. A legnagyobb nemzetkzi kutys szervezet, az FCI viszont csak s kizrlag az amerikai staffordshire terriereket regisztrlja, s ezzel nem a pit bull, mint hajdani gladitor ellen tntet. Arrl van csupn sz, hogy az UKC -, illetve ADBA - trzsknyvvel rendelkez kutyk tenysztinek krben csak nemrg vlt ltalnoss a kllemre val tenyszts, gy a pit bullok esetben mg nem beszlhetnk szigoran rgztett fajtalersnak tbb-kevsb megfelel llomnyrl. A fejtpusok sokflesge, a tg mrethatrok miatt a pit bull terrier (mg) nem nevezhet - szaktenyszti rtelemben vett - kiforrott, nll fajtnak
|